Panvové dno ohraničuje dolný okraj brušnej dutiny človeka a dalo by sa povedať, že rozdeľujú naše telo na hornú a dolnú polovicu. Svaly panvového dna patria medzi svaly hlbokého stabilizačného systému a hrajú významnú úlohu pri statike panvy a celej chrbtice. Sú umiestnené zospodu panvy, obopínajú panvové kosti a kostrč a tvarom pripomínajú plytký lievik. Nachádzajú sa tu otvory pre konečník, močovú rúru a u žien aj pre pošvu.
Ak panvové dno nefunguje ako má, môžu sa objaviť problémy s inkontinenciou /únikom moču/, bolesti podbruška alebo chrbta v driekovej a krížovej oblasti. S pribúdajúcimi rokmi k nemu často dochádza rovnako u žien ako i u mužov .
Problémy naprávajú cviky na panvové dno. Tie odstraňujú ďalšie nepriaznivé faktory ako je dlhé sedenie, nečinnosť, statická námaha, nadváha.
Cviky na panvové dno sú vhodné pri náprave porúch, ktoré vznikli pri pôrode a vekom, ale ako i prevencia inkontinencie moču.
Nácvik špeciálnych cvikovje vhodné vykonávať pod dohľadom fyzioterapeuta, pretože je veľmi podstatné oddelene sťahovať svaly konečníka a pošvy od svalov sedacích či brušných, ktoré sa pri cvičení môžu „nechtiac“ tiež zapájať. Tie ale s panvovým dnom nemajú nič spoločné a ich intenzívne zapájanie je nežiadúce.
Pri cvičení majú svoje opodstatnenie i certifikované zdravotnícke pomôcky, ktoré urýchľujú zvýšenie tonusu svalov. V niektorých prípadoch je potrebná i elektrostimulácia, ktorá pomôže zlepšiť sťah svalov.
Mgr. Henrieta Jablonská
BODY – CENTRUM