Panvové dno /diaphragma pelvis/ je skupina svalov, ktoré tvoria akoby výstelku pre močovo – pohlavné orgány. Nesprávnym zapájaním brušných svalov, pôrodmi, nadváhou ale i vekom majú výraznú tendenciu ochabovať. Ich precvičovanie by malo byť samozrejmou súčasťou zdravého života.
Určite je potrebné, venovať sa panvovým svalom počas celého života, nielen po pôrode. Jednak budú v lepšej kondícii a po pôrode sa rýchlejšie dostanú späť „do formy“ a zároveň pravidelným cvičením predídeme neskorším problémom ako je inkontinencia, ktorá frustruje a znižuje kvalitu života v každej sfére. Je to problém, ktorý sa týka veľmi veľkej skupiny žien, len sa o tom ostýchajú hovoriť a v začiatku si ho ani nepripúšťajú.
Jedinou prirodzenou formou prevencie ako i nápravy je cielená terapia, ktorú je potrebné vykonávať pravidelne a pod dohľadom certifikovaného fyzioterapeuta. Terapia pozostáva zo špeciálneho vyšetrenia pomocou sondy Periform, na základe neho sa nastaví individuálny program, ktorý zahŕňa cvičenie ako i prístrojové ošetrenie. Cvičenie sa vykonáva v diskrétnom prostredí. Výsledky sú merateľné nielen na základe subjektívneho pocitu, ale aj v číslach. Po 10 ročných odborných skúsenostiach v Čechách, sa tento koncept dostal i na Slovensko, práve do Zvolena, kde sme už zaznamenali vynikajúce výsledky.
Pri cvičení sa venuje veľká pozornosť hlbokému stabilizačnému systému a posilneniu hlbokých svalov panvového dna /m. levator ani a m. coccygeus/. Toto je dôležité práve preto, lebo tieto svaly najviac ochabujú, čo spôsobuje spomínané problémy. Cvičenie, ktoré ich spevní, patrí medzi unikátne, precvičuje sa individuálne a nedá sa zaradiť k cvičebným metódam ako je napr. pilates alebo joga. Dokonca sa nedá prepojiť ani s posilňovaním brušných, či sedacích svalov. Cvičenie je dôležité i v mladšom veku, aby sa zlepšila pružnosť a elasticita týchto svalov. Pridanou hodnotou je skvalitnenie intímneho života.
Mgr. Henrieta Jablonská
BODY – CENTRUM